در این مطلب چه میخوانیم؟
انواع روش های مهاجرت به کانادا
آشنایی با کانادا
مزایای مهاجرت به کانادا چیست؟
مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا

زندگی در کانادا، کشور افراها و سرزمین بهترین شهرهای جهان، می‌تواند گامی مطمئن برای ساخت آینده شما باشد. این کشور پیشرفته به علت اینکه یکی از جذاب‌ترین و ایده‌آل‌ترین مقاصد دنیا برای زندگی به شمار می‌رود، بزرگ‌ترین سیستم پذیرش مهاجر در دنیا را نیز به خود اختصاص داده است. در واقع این کشور در سال‌های اخیر به روش‌های مختلف، شانس دریافت اجازه اقامت دائم را به افراد در سرتاسر جهان داده است. مهاجرت به کانادا یکی از گزینه های ثابت برای مهاجرت ایرانیان شده است، به گونه‌ای که سالانه ایرانیان زیادی به این کشور مهاجرت می‌کنند. حال اگر شما هم در فکر ادامه زندگی در کانادا هستید، این مقاله شروع خوبی برای آشنایی با این کشور، مزایای زندگی در کانادا، روش‌های مختلف سفر به کانادا و موارد دیگر است. در ادامه برای یافتن پاسخ‌های خود درباره مهاجرت به کانادا همراه تیم علاالدین مهاجر باشید.

آشنایی با کانادا

ممکن است شما نیز اخیرا شاهد تب بالای دریافت ویزای توریستی کانادا در میان نزدیکانتان بوده‌اید یا افرادی که به روش‌های گوناگون قصد سفر و ادامه زندگی در این کشور رویایی را داشته‌اند. اگر بخواهیم این کشور بی‌نظیر و پهناور را معرفی کنیم باید بگوییم که از نظر جغرافیایی در قاره آمریکای شمالی قرار گرفته و دومین کشور جهان از نظر وسعت پس از روسیه است. زبان‌های فرانسوی و انگلیسی، زبان‌های رسمی آن شناخته می‌شوند و واحد پول آن دلار کانادایی است. در رابطه با آب و هوای کانادا، ممکن است تصور آب ‌و هوای همیشه سرد و برفی را از این کشور در ذهن داشته باشید اما باید بگوییم این‌طور نیست!
کانادا سرزمینی زیبا با منابع و ذخایر متعدد طبیعی و منابع آبی فراوان است که وسعت زیاد آن عامل تنوع آب و هوایی در جای جای آن شده است. به طور معمول نیمه شمالی این کشور سرد و قطبی و نیمه جنوبی آن دارای آب و هوای معتدل است. پایتخت کانادا شهر اتاوا است و وسیع‌ترین شهر کانادا تورنتو نام دارد. از دیگر شهرهای مهم و پرجمعیت این کشور می‌توان به ونکوور و مونترال اشاره کرد که انتخاب بسیاری از مهاجران ایرانی نیز برای زندگی هستند.
این کشور پهناور سالانه مقصد ایرانیان بسیاری است و بیش از ۱۶۳ هزار ایرانی در شهرهای مختلف آن ساکن‌اند. همچنین بر اساس آمار وسوسه‌کننده‌ای که این کشور ارائه داده است، جالب است بدانید که قصد دارد در سال‌های 2024 الی 2026 حدود 1 میلیون و 500 هزار مهاجر بپذیرد که شانس پذیرش و دریافت ویزا را برای شما بسیار افزایش می‌دهد.

انواع روش های مهاجرت به کانادا

کانادا دارای جامعه‌ای پذیرا و متنوعی است و برای افرادی که به دنبال زندگی و فرصت‌های شغلی بهتر هستند، مسیرهای مهاجرتی متعددی را ارائه می‌دهد. شرایط مهاجرت گاهی بر حسب شرایط سنی، شغلی، مالی و موارد دیگر برای هر فرد متفاوت است. هر فردی می‌تواند با توجه به شرایط خود از یکی از این روش‌ها اقدام کند و زندگی رویایی خود را در این کشور آغاز نماید. اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید و نمی‌دانید کدام مسیر مهاجرتی برای شما راحت‌تر و مناسب‌تر است، از کارشناسان علاالدین مهاجر مشاوره دریافت نمایید. از جمله عمده‌ترین و پرطرفدارترین روش‌های مهاجرت به کانادا عبارتند از:

مهاجرت کاری به کانادا 

چند سالی است کانادا برای جذب نیروی کار در زمینه‌های مختلف، برنامه‌های متفاوتی ارائه کرده است. راه‌های مختلفی برای افراد جویای کار در کانادا وجود داشته که بتوانند از طریق آن‌ها راهی این کشور پیشرفته شوند. یکی از بهترین روش‌های مهاجرت کاری به کانادا دریافت ویزای کار از طریق جاب آفر است. در این روش شما با داشتن یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای کانادایی در یکی از مشاغل مورد نیاز کانادا به ویژه در میان مشاغل فنی و تخصصی می‌توانید موفق به دریافت اقامت دائم کانادا شوید.

مهاجرت سرمایه‌گذاری کانادا

مهاجرت سرمایه‌گذاری به کانادا یکی از راه‌های محبوب برای افراد با دارایی‌های بالاست که تمایل به سرمایه‌گذاری و زندگی در این کشور دارند. این افراد می‌توانند در این کشور کسب‌و‌کاری را راه‌اندازی کرده یا اقدام به خرید کسب‌و‌کار در این کشور نمایند. در زیر به برخی از انواع روش‌های مهاجرت سرمایه‌گذاری به کانادا اشاره می‌کنیم:

برنامه ICT کانادا

برنامه ICT (Intra-Company Transfer) که تحت عنوان انتقال درون شرکتی کانادا شناخته می‌شود، امکان انتقال کسب‌و‌کار شما به کانادا را می‌دهد. این برنامه فرصتی برای کارمندان شرکت‌های بین‌المللی است که می‌توانند به شعبه یا دفتر شرکت خود در کانادا منتقل شوند. شرکت‌ها با این برنامه می‌توانند افراد با تجربه کاری در شرکت مادر یا شعبه خارجی را به دفترهای خود در کانادا انتقال دهند تا نیازهای نیروی کاری خود را برآورده سازند. برای مهاجران، این برنامه فرصتی مناسب برای کسب تجربه کاری در محیط کاری جدید و همچنین ایجاد فرصت‌های برای مهاجرت دائمی به کانادا است. درخواست و انتقال درون شرکتی نیازمند پیشنهاد کتبی از سوی شرکت می‌باشد و موفقیت در این برنامه معمولاً به ویژه در زمینه‌هایی که نیاز به مهارت‌ها و تخصص خاص دارند، امکان‌پذیر است.

خرید بیزینس در کانادا

مهاجرت از طریق خرید بیزینس در کانادا یک راه معتبر و جذاب برای کسانی است که تمایل به سرمایه‌گذاری در یک محیط کسب‌وکاری دارند. این مسیر، افراد را قادر می‌سازد تا با خرید یک کسب‌و‌کار موجود در کانادا، نه تنها به یک محیط تجاری فعال و پایدار وارد شوند بلکه از این طریق اقدام به مهاجرت دائمی به این کشور نمایند. برنامه‌های مهاجرتی مرتبط با خرید کسب‌و‌کار اغلب الزامات مشخصی از نظر تجربه کاری، میزان سرمایه‌گذاری، و نیازمندی‌های شغلی از متقاضیان دارند. این روش فرصتی برای افراد با تجربه در حوزه کسب‌و‌کار است که می‌خواهند در یک بازار جهانی متنوع و پویا مشارکت داشته باشند.
همچنین ثبت شرکت در کانادا و خرید فرانچایز در کانادا نیز از دیگر روش‌های مهاجرت سرمایه‌گذاری کانادا هستند که می‌توانند مقدمات دریافت اقامت دائم کانادا را برای شما فراهم کنند.
در واقع هر کدام از این برنامه‌های سرمایه‌گذاری منجر به دریافت ویزای کار کانادا می‌شوند و پس از یک سال فعالیت می‌توانید از طریق برنامه تجربه کار کانادایی که یکی از زیرمجموعه‌های اکسپرس اینتری است یا با کمک برنامه‌های استانی کانادا (PNP) برای دریافت اقامت کانادا اقدام نمائید.

مهاجرت از طریق برنامه‌های استانی کانادا (PNP)

اگر تصمیم به مهاجرت و سکونت در یکی از استان‌های کانادا را دارید، مهاجرت از طریق برنامه‌های استانی کانادا (PNP) مناسب شما خواهد بود. هر استان کانادا برنامه‌های مهاجرتی خود را دارا بوده و این برنامه‌ها به منظور جلب نیروهای متخصص و افراد با توانمندی‌ها در زمینه‌های خاص تدوین شده‌اند. برنامه‌های استانی به افراد امکان می‌دهند با توجه به نیازهای اقتصادی و اجتماعی خاص هر استان، درخواست مهاجرت و در نهایت اخذ اقامت دائمی نمایند.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

کانادا یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی جهان را دارد که برخی از دانشگاه‌های آن از جمله دانشگاه تورنتو در رده بهترین دانشگاه‌های جهان هستند. همچنین شهرهای مختلف کانادا مانند مونترال و کبک سیتی نیز در لیست بهترین شهرهای دانشجویی جهان هستند. به همین منظور ویزاهای مختلفی برای تحصیل در رده‌های مختلف سنی از سوی دولت کانادا صادر می‌شود که با توجه به شرایط خود می‌توانید از یکی از این روش‌ها استفاده کنید. 

برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا

این برنامه برای کسانی مناسب است که دارای جاب آفر یا پیشنهاد شغلی از استان‌های نوا اسکوشیا، جزیره پرنس ادوارد، نیوبرانزویک، لابرادور و نیوفانلند هستند و طی آن ۳ نیروی کار فوق ماهر آتلانتیک، نیمه ماهر آتلانتیک و فارغ‌التحصیل آتلانتیک می‌توانند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. متقاضیان این برنامه نیازی به دریافت مجوز LMIA از سوی کارفرما ندارند و می‌توانند طی ۶ ماه، بعد از درخواست در یکی از استان‌های منطقه آتلانتیک ساکن شوند.

اکسپرس اینتری (Express Entry)

این برنامه یکی از سیستم‌های بسیار محبوب حساب می‌شود که مبنی بر امتیازبندی است. همچنین با توجه به اینکه روش اکسپرس اینتری کانادا برخلاف روش‌های دیگر ممکن است تا چند سال نیز ادامه داشته باشد، جز بهترین روش‌ها و حتی سریع‌ترین راه مهاجرت به کانادا، محسوب می‌شود. در این روش به افراد بر اساس معیارهای مختلفی از قبیل تحصیلات، سابقه کار، سطح زبان و غیره امتیازی تعلق می‌گیرد و هرچقدر شخص امتیاز بالاتری دریافت کند شانس دریافت ویزای کانادا برای او بیشتر می‌شود. این سیستم برای جذب کارگران ماهر به کانادا طراحی شده است و شامل سه برنامه اصلی است:

 • برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP)
 • برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP)
 • کلاس تجربه کانادا (CEC)

در این روش متقاضیان یک پروفایل ایجاد می‌کنند و به طور منظم از داوطلبانی که بالاترین امتیاز را دارند دعوت می‌شود تا برای اقامت دائم اقدام کنند.

از دیگر روش‌های رایج مهاجرت کانادا نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خانواده و اسپانسرشیپ والدین
 • برنامه خود اشتغالی
 • ازدواج

مهاجرت به کانادا

مزایای مهاجرت به کانادا چیست؟

برای اینکه مزایای مهاجرت به کانادا را بهتر بشناسید و بدانید این کشور از چه امکانات و ویژگی‌های رفاهی برخوردار است، در ادامه خصوصیات این کشور را برایتان شرح دادیم. در واقع این موارد باعث جذب افراد بسیاری از سرتاسر جهان برای مهاجرت به این کشور و پذیرفتن چالش‌های آن برای شروع فصل جدیدی از زندگی‌شان می‌شود. خصوصیاتی نظیر:

کشور چند فرهنگی و جامعه روشن فکر

از آنجایی که کانادا تنوعی از ملیت‌های مختلف را در خود جای داده است به عنوان بهشت مهاجران شناخته می‌شود، زیرا مواردی مانند تبعیض نژادی یا مذهبی در آن دیده نمی‌شود. بنابراین همه افراد در نهایت صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند که موضوع بسیار مهمی برای مهاجرت به شمار می‌رود.

کشور با امنیت بالا

کانادا نه تنها با پایین بودن آمار جرم و جنایت یکی از امن‌ترین کشورهای دنیا از نظر اجتماعی است، بلکه این کشور در زمینه‌های دیگری مانند سیاسی، سرمایه‌گذاری، شغلی، صنعت، مسکن و غیره نیز امنیت بالایی دارد.

طبیعت زیبا و چشم نواز

کانادا در کنار جاذبه‌های گردشگری بکر و فراوان، اصول و قوانین سخت‌گیرانه‌ای نیز برای حفظ محیط ‌زیست تنظیم ‌کرده است، از این رو علاوه بر کشوری زیبا، شاهد کشوری فوق‌العاده تمیز با آب و هوای پاک هستیم.

فرصت‌های شغلی فراوان

در این کشور دغدغه کمبود کار وجود ندارد و کافی است تخصص و تحصیلات مورد قبول را داشته باشید تا شغل مناسب به خود را پیدا کنید و به راحتی مشغول به کار شوید.

کیفیت بالای آموزش

آموزش در کانادا با استانداردهای بالا و تجهیزات مدرن انجام می‌شود و این کشور دارای مراکز آموزشی قابل قبولی در سطح جهانی است.

رفاه عمومی

کانادا یکی از معروف‌ترین کشورهای دنیا در بالا بودن کیفیت زندگی است. این کشور مردم آرام و شادی دارد که بین کار و زندگی آن‌ها تعادل کافی برقرار است و همچنین شرایط برای لذت بردن از زندگی برایشان مهیا است.

خدمات درمانی پیشرفته

کشور کانادا همواره در تلاش است تا بهترین خدمات بهداشتی و درمانی را با پایین‌ترین هزینه‌ها و حتی در بیشتر موارد رایگان به شهروندانش ارائه دهد.

کشوری با بهترین شهرهای دنیا

از تورنتو تا مونترال و بریتیش کلمبیا و بسیاری شهرهای دیگر کانادا، همگی از جمله شهرهایی هستند که بارها در لیست بهترین شهرهای مسکونی جهان قرار گرفته‌اند. شهرهایی که بهترین دانشگاه‌ها را دارند و دارای اقتصاد قدرتمند هستند.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چه مدارکی برای مهاجرت به کانادا نیاز دارید؟ مدارک مورد نیاز برای هر روش مهاجرتی متفاوت است اما مدارک عمومی برای مهاجرت به کانادا موارد زیر است:

 • اصل و کپی گذرنامه با مدت اعتبار مناسب
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اصل و کپی مدارک شخصی از جمله کارت پایان خدمت
 • مدارک معتبر سوابق تحصیلی، کاری، بیمه و موارد مرتبط
 • نامه تمکن مالی
 • عکس به روز و مطابق با شرایط خواسته شده
 • مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی (CELPIP, IELTS, TEF, TOEFL)
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • دعوت‌نامه استانی
 • نامه جاب آفر
 • مدارک ازدواج یا طلاق

چرا برای مهاجرت به کانادا به علاالدین مهاجر مراجعه کنیم؟

برنامه‌های متعددی برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت این کشور وجود دارد که این موضوع ممکن است انتخاب بهترین مسیر را برای شما به چالش بکشد. پیشنهاد ما به شما مشاوره با تیم متخصص علاالدین مهاجر است تا با بررسی همه جوانب و شرایط شما، آسان‌ترین و سریع‌ترین راه برای ورود به کانادا را به شما معرفی کنند. برای اطلاعات بیشتر به وب‌سایت علاالدین مهاجر مراجعه کرده یا از طریق شماره تماس ۰۲۱۷۴۴۹۵ با ما تماس بگیرید.