برنامه‌های مهاجرت استانی کانادا (PNP)
در این مطلب چه میخوانیم ؟
برنامه PNP کانادا چیست؟
مراحل برنامه مهاجرت استانی کانادا
برنامه ‌های استانی کانادا بدون نیاز به جاب آفر
لیست استان‌های کانادا برای برنامه ویزای استانی
مزایای برنامه‌های مهاجرت استانی کانادا
برنامه‌های مهاجرت استانی کانادا مناسب چه کسانی است؟
سخن پایانی علاالدین مهاجر

برنامه‌های مهاجرت استانی کانادا (PNP)

کشور پهناور کانادا با طبیعت خیره‌کننده، فرصت‌های شغلی بسیار و سیستم زندگی پویا، گزینه‌ای فوق‌العاده جذاب برای علاقه‌مندان به مهاجرت به شمار می‌رود. مهاجرت به کانادا روش‌های گوناگونی را شامل می‌شود که افراد می‌توانند متناسب با مهارت‌ها، سرمایه یا سایر شرایط خود، بهترین مسیر را برای رسیدن به این کشور رویایی برگزینند. در این میان یکی از روش‌هایی که بسیار سریع به اقامت دائم کانادا منجر می‌شود، مهاجرت از طریق برنامه استانی کانادا است که در سال‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته است. در این روش افراد با مهارت‌های مختلف می‌توانند متناسب با نیازهای هر استان اقدام نمایند و در صورت پذیرش به راحتی به اقامت دائم کانادا و در نهایت به پاسپورت کانادا دست یابند. در ادامه با علاالدین مهاجر همراه باشید تا برنامه‌های مهاجرت استانی کانادا (PNP) را دقیق‌تر بررسی کنیم.

برنامه PNP کانادا چیست؟

همان‌طور که تا به حال روش‌های گوناگون مهاجرتی مانند دریافت ویزای کار از طریق جاب آفر کانادا یا روش‌های مهاجرت تحصیلی و غیره برایتان نامی آشنا دارد، ممکن است بارها مهاجرت به روش PNP نیز به گوشتان خورده باشد اما دقیقا با مفهوم آن آشنا نباشید. PNP همان برنامه مهاجرت به کانادا به روش دعوتنامه‌های استانی است که به عنوان مخفف عبارت Provincial Nominee Program به کار برده می‌شود. مهاجرت به کانادا با برنامه استانی، یک فرصت بزرگ برای افرادی به شمار می‌رود که به دنبال اقامت دائم در این کشور هستند. برنامه استانی این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا در یکی از استان‌های کانادا (به جز کبک و نوناووت) سکونت پیدا کنید و به عنوان یک مقیم دائم در آن‌جا زندگی کنید. در این برنامه، افرادی که دارای مهارت‌های حرفه‌ای، تحصیلات و تجربه‌های مورد نیاز استان هستند، می‌توانند درخواست مهاجرت به آن استان را ارائه کنند. برای شروع فرآیند مهاجرت به کانادا با برنامه استانی، شما نیاز دارید تا مطابق با الزامات و شروط هر استان، اعتبار خود را ثابت کنید و سپس پذیرش را از این استان دریافت کنید.

مراحل برنامه مهاجرت استانی کانادا

اگر علاقه‌مند به زندگی در یک استان یا یک قلمرو خاص در کانادا هستید و مهارت‌های مورد نیاز آن استان را نیز دارا هستید، می‌توانید برنامه مهاجرتی نامزد استانی کانادا را برای ورود و ادامه زندگی در این کشور پیشرفته انتخاب کنید. از این رو برخی مراحل پیش روی خود خواهید داشت که ما به طور کلی در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

مراحل برنامه مهاجرت استانی کانادا
انتخاب استان ابتدا باید استان مورد نظر برای مهاجرت را انتخاب کنید. هر استان دارای الزامات و شرایط خاص خود برای مهاجرت است.
بررسی شرایط در این مرحله، باید شرایط و الزامات مورد نیاز برای مهاجرت به استان را بررسی کنید. این شرایط ممکن است بر اساس هدف پذیرش استان شامل سطح زبان، تجربه کاری، تحصیلات و سایر فاکتورها باشد.
ارائه درخواست بعد از بررسی شرایط، می‌توانید درخواست مهاجرت خود را به استان مورد نظر ارائه کنید. درخواست شامل اطلاعات شخصی، تحصیلات، تجربه کاری و سایر مدارک مورد نیاز است که باید پرونده‌تان را به طور مستقیم در پورتال استان سابمیت کنید.
ارزیابی در این مرحله، استان مورد نظر درخواستتان را بررسی و ارزیابی می‌کند و با توجه به الزامات، شرایط و نیازهای استان، امتیازی را به شما اختصاص می‌دهد.
دریافت گواهی نامینیشن استانی اگر امتیاز شما برای مهاجرت به استان کافی باشد، یک نامزدی یا کاندیدای استانی (Nominate) دریافت می‌کنید که شما را به اقدام برای مهاجرت دعوت می‌کند. 
پروسه ویزا و اقامت دائم در این مرحله، باید مدارک و اطلاعات مورد نیاز را تهیه کنید و به اداره مهاجرت تحویل دهید تا پروسه صدور ویزای شما شروع شود. در این میان باید ببینید که استان مدنظر شما با اکسپرس انتری منطبق است یا خیر. در صورتی که بتوانید از طریق اکسپرس انتری اقدام کنید، تمامی مراحل به صورت آنلاین انجام می‌شود و دعوتنامه استانی شما سبب می‌شود 600 امتیاز اضافی در سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) به شما تعلق گیرد که شانس دریافت اقامت دائم را برایتان به میزان زیادی افزایش می‌دهد. اما اگر برنامه استانی شما منطبق با اکسپرس انتری نباشد، باید تمامی مدارک و پرونده خود را به صورت کاغذی برای دولت فدرال ارسال کنید که واضح است روش سنتی و کاغذی به زمان بسیار بیشتری احتیاج دارد و چندان محبوب نیست. 

 

مهاجرت استانی کانادا

برنامه ‌های استانی کانادا بدون نیاز به جاب آفر

به طور معمول برای دریافت دعوتنامه PNP کانادا نیاز به پیشنهاد شغلی یا جاب آفر دارید اما همان‌طور که پیش نیز به آن اشاره شد در برخی از این برنامه‌ها، شرط داشتن جاب آفر جزء الزامات برنامه نیست. از جمله برنامه‌های استانی که نیاز به جاب آفر ندارند می‌توان برنامه‌های مهاجرت استانی ساسکاچوان، نوا اسکوشیا، آلبرتا از طریق سیستم اکسپرس انتری، انتاریو و جزیره پرنس ادوارد را نام برد. از این رو این برنامه‌ها جزء راحت‌ترین برنامه‌های استانی کانادا به شمار می‌روند. 

لیست استان‌های کانادا برای برنامه ویزای استانی

در حال حاضر 11 استان و قلمرو در کانادا هستند که می‌توانید از طریق آن‌ها برای دریافت ویزای PNP اقدام نمائید. قوانین کشور کانادا برای مهاجرین برنامه‌های استانی به شرایط و قوانین هر استان بستگی دارد. بیش از 80 برنامه استانی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که هر کدام از این برنامه‌ها با توجه به نیازهای جمعیتی، اقتصادی، تحصیلی، نیروی کار و غیره مربوط به استان، برخی شروط را لازمه پذیرش قرار می‌دهند. برخی از مهم‌ترین برنامه‌های مهاجرتی در استان‌های مختلف عبارتند از:

 • برنامه نامزد مهاجرت ساسکاچوان (SINP): برنامه مهاجرتی ساسکاچوان یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های مهاجرتی به کانادا است که می‌تواند به اقامت دائم این کشور منجر شود. برنامه استانی ساسکاچوان 3 دسته کاگر ماهر بین‌المللی، تجربه کار در ساسکاچوان و کارآفرینان و کشاورزان را شامل می‌شود.
 • برنامه نامزدهای مهاجرت آلبرتا (AINP): این برنامه یک برنامه مهاجرت اقتصادی کانادا است و افراد با مهارت‌های مورد نیاز استان می‌توانند برای دریافت شغل مورد نیاز استان اقدام کنند یا با روش‌های دیگر به خرید بیزینس در کانادا، راه‌اندازی شغل و غیره بپردازند. این برنامه جاب آفر، کارگران ماهر، کارآفرینی، اکسپرس اینتری، خرید بیزینس و غیره را شامل می‌شود. در این برنامه همراهی خانواده امکان‌پذیر است.
 • برنامه نامزدهای استانی بریتیش کلمبیا (BCPNP): استان بریتیش کلمبیا برای تامین نیروی کار خود نیازمند افراد ماهر است. مهاجرت به کانادا از طریق برنامه نامزدی این استان با 3 روش تخصص و مهارت، سیستم اکسپرس اینتری و کارآفرینی بریتیش کلمبیا امکان‌پذیر است که هر 3 مورد نیازمند جاب آفر یا پیشنهاد شغلی هستند.
 • برنامه نامزدهای استانی نیوبرانزویک (NBPNP): در این روش اتباع خارجی با مهارت، تحصیلات و تجربه کاری کافی می‌توانند اقدام به دریافت جاب آفر از یکی از کارفرماهای این استان نمایند و برای مهاجرت به این استان کانادا برنامه‌ریزی کنند.
 • برنامه نامزدهای استانی نیوفاندلند و لابرادور (NLPNP): افراد ماهر با داشتن شغل یا پیشنهاد شغلی می‌توانند از 3 روش اکسپرس انتری، نیروی متخصص و فارغ التحصیلان بین المللی به همراه خانواده خود به این استان کانادا مهاجرت کنند و اقامت دائم دریافت کنند.
 • برنامه نامزد مهاجرت انتاریو (OINP): مهاجرت به انتاریو برای افراد ماهر و با استعداد در سرتاسر جهان امکان‌پذیر است و متقاضیان می‌توانند از 3 طریق جاب آفر، سرمایه انسانی و روش مشاغل برای مهاجرت اقدام نمایند. سرمایه انسانی شامل افرادی می‌شود که اطلاعاتشان در سیستم اکسپرس اینتری ثبت شده است یا دانشجویان تحصیلات تکمیلی این استان هستند. همچنین دسته مشاغل نیز شامل کارآفرینانی است که برای راه‌اندازی کسب و کار در انتاریو یا خرید مشاغل در این استان اقدام می‌کنند.
 • برنامه نامزدهای استانی مانیتوبا (MPNP): برای این نوع برنامه می‌توانید از طریق مهاجرت نیروی متخصص یا برنامه سرمایه‌گذاری تجاری اقدام کنید در واقع می‌توانید یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری کانادا مانند برنامه کارآفرینی مانیتوبا را انتخاب کنید.
 • برنامه نامزدی قمروهای شمال غربی (NTNP): این قلمروها میزبان تمام افرادی هستند که قصد دارند با کسب و کار خود به اقتصاد آن کمک می‌کنند. متقاضیان برای پذیرش در این برنامه پس از انجام مصاحبه حضوری و پذیرش در آن ویزای 2 ساله دریافت می‌کنند. در صورتی که کسب و کارشان در این 2 سال برای اقتصاد منطقه مفید باشد می‌توانند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.
 • برنامه نامزدهای استانی نوا اسکوشیا (NSPNP): چهار روش اکسپرس اینتری، داشتن سابقه کار در نوا اسکوشیا، اسکیل ورکر و کارآفرینی برای پذیرش در این برنامه در نظر گرفته شده است و افراد می‌توانند از طریق کاری به این استان مهاجرت کنند.
 • برنامه نامزد یوکان (YNP): این استان از 4 طریق اکسپرس اینتری یوکان، نیروی متخصص، نیروی کار تاثیرگذار و انتخاب از طریق کسب و کار، اتباع خارجی که مهارت و کسب و کار آن‌ها برای اقتصاد این استان مفید باشد را می‌پذیرد.
 • برنامه نامزد استانی جزیره پرنس ادوارد (PEI PNP): پذیرش در این جزیره نیازمند مهارت و توانایی کافی برای مشاغل مورد نیاز آن است. برای مهاجرت به این جزیره باید گواهی انتخاب استانی داشته باشید و با استفاده از این گواهی می‌توانید بسیار سریع برای اقامت دائم اقدام نمائید.

PNP

مزایای برنامه‌های مهاجرت استانی کانادا

برنامه‌های استانی مهاجرت به کانادا دارای مزایای بسیاری هستند. برخی موارد مانند فرصت‌های شغلی فراوان، امکان دریافت اقامت دائم کانادا، تسهیلات و خدمات خاص استان‌ها، عدم نیاز به امتیازهای بالا یا تحصیلات عالی در برخی موارد، امکانات آموزشی عالی استان‌ها، امکانات فرهنگی و اجتماعی فراهم شده برای مهاجرین در استان‌ها، امکان افتتاح حساب بانکی و دسترسی به بازارهای بین‌المللی، کسب درآمد بالا و غیره از جمله این مزایا به شمار می‌روند.

برنامه‌های مهاجرت استانی کانادا مناسب چه کسانی است؟

به طور کلی می‌توان گفت برنامه‌های مهاجرت استانی کانادا برای شما مناسب است اگر:

 • تمایل به زندگی در یک استان خاص کانادا را دارید.
 • می‌خواهید به اقامت دائم کانادا دست یابید.
 • تحصیلات، مهارت‌ها و تجربیات شما به اقتصاد یک استان یا قلمرو خاص کانادا کمک می‌کند.

سخن پایانی علاالدین مهاجر

چنان‌چه قصد مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت این کشور را دارید پیشنهاد می‌کنیم مشاوره تخصصی با علاالدین مهاجر را از دست ندهید. کارشناسان مجرب ما در انواع روش‌های مهاجرتی از قبیل برنامه‌های مهاجرت استانی، مهاجرت ICT یا انتقال درون شرکتی کانادا، خرید بیزینس، ویزای کار و تحصیل شما را به خوبی راهنمایی خواهند کرد و در صفر تا صد مراحل مهاجرتی در کنارتان خواهند بود. شما همچنین می‌توانید اطلاعات لازم درباره مهاجرت به انگلستان، انواع روش‌های مهاجرت به آلمان، گلدن ویزای اسپانیا و غیره را از طریق تماس با شماره 02174495 یا مطالب مفید در وب‌سایت علاالدین مهاجر به دست آورید.

پرسش های متداول

برنامه نامزدی استانی کانادا برنامه‌ای است که از طریق آن متقاضیان می‌توانند در یکی از استان‌های کانادا ساکن شده و به عنوان مقیم دائم در آنجا زندگی کنند.
عواملی مانند فرصت‌های شغلی موجود در استان، نیازهای خود در زمینه تحصیلات و مهارت‌ها، شرایط زندگی و فرهنگ استان و همچنین شرایط اقتصادی و اجتماعی هر استان را باید در نظر داشت.
مهارت‌ها و توانایی‌های تحصیلی، تجربه کاری، زبان موردنیاز و همچنین توانایی ارتباط با استان مربوطه و تطابق با شرایط ویژه هر استان جزء شرایط ضروری است.
مراحل این برنامه شامل انتخاب استان، بررسی شرایط، ارائه درخواست، ارزیابی، دریافت نامزدی استانی، ویزا و اقامت دائم است. همچنین استفاده از اکسپرس انتری می‌تواند امتیازات شما را افزایش دهد.