مهاجرت تحصیلی به چین
در این مطلب چه میخوانیم ؟
شرایط کلی مهاجرت تحصیلی به چین
نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه‌های چین
مدارک ویزای تحصیلی چین
تحصیل در چین بدون مدرک زبان
تحصیل در رشته پزشکی و دندان‌پزشکی در چین
بهترین دانشگاه‌های چین
چرا برای تحصیل به چین مهاجرت کنیم؟
چالش‌های پیش روی دانشجویان بین المللی
مهاجرت تحصیلی به چین با علاالدین مهاجر

مهاجرت تحصیلی به چین

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که گامی جدید در مسیر تحصیلات خود بردارید؟ ما در این مقاله قصد داریم ذهن شما را به سمت دانشگاه‌های برتر چین بکشانیم؛ جایی که می‌توانید یادگیری خود را با تجربه‌های شگفت‌انگیز در هم آمیزید. در سال‌های اخیر، چین با آموزش باکیفیت خود به عنوان یک مقصد فوق‌العاده برای دانشجویان بین‌المللی ظاهر شده است. رشد سریع اقتصادی، پیشرفت‌های تکنولوژیکی، غنای فرهنگی و هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه این کشور، آن را به قطب جذابی برای مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است. از طرفی روش تحصیلی یکی از آسان‌ترین و سریع‌ترین روش‌های مهاجرت به چین و زندگی در این کشور است. در ادامه با علاالدین مهاجر همراه باشید تا با شرایط و جزئیات مهاجرت تحصیلی به چین آشنا شده و مزایای تحصیل در چین را بررسی کنیم.

شرایط کلی مهاجرت تحصیلی به چین

شرایط کلی برای تحصیل در چین به شهر و دانشگاه مورد نظر، مقطع تحصیلی و زبان تحصیل بستگی دارد، اما این شرایط به طور کلی عبارتند از:

شرایط کلی مهاجرت تحصیلی به چین

شرایط ورود: دریافت پذیرش از دانشگاه یا موسسه تحصیلی مورد نظر در چین

مهارت زبان: هرچند که متنوع‌ترین برنامه‌های تحصیلی این کشور به زبان چینی ارائه می‌گردند اما برنامه‌های تحصیلی متعددی نیز برای دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی در این کشور وجود دارند. برای تحصیل به زبان چینی باید نمره قابل قبولی در آزمون HSK کسب کنید. همچنین تحصیل به زبان انگلیسی نیازمند حداقل نمره 5.5 آیلتس در مقطع کارشناسی، نمره 6 آیلتس در مقطع کارشناسی ارشد و نمره 6 الی 6.5 در مقطع دکتری یا معادل این نمرات در آزمون‌های معتبر دیگر است.

شرط سنی: شرایط سن متقاضی بر اساس مقطع تحصیلی و دانشگاه متغیر است. به طور معمول برای تحصیل در مقطع کارشناسی متقاضی باید حداکثر 30 سال و برای تحصیلات تکمیلی نهایتا 40 سال داشته باشد.

ارائه مدارک تحصیلی پیشین: متقاضی باید برای تحصیل در مقطع کارشناسی دارای مدرک دیپلم (یا معادل آن)، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دارای مدرک کارشناسی (یا معادل آن) و برای تحصیل در مقطع دکتری دارای مدرک کارشناسی ارشد (یا معادل آن) باشد.

اثبات تمکن مالی: متقاضی باید با ارائه گزارش‌های بانکی یا نامه‌های حمایت مالی، توانایی مالی خود را برای پرداخت شهریه، هزینه‌های زندگی و سایر هزینه‌های مرتبط اثبات کند.

زمان اپلای: هر سال تحصیلی در چین دارای دو ترم بهار (مارس تا جولای) و پاییز (سپتامبر تا ژانویه) است. بر این اساس متقاضی می‌تواند دو بار در سال در ماه‌های ژانویه و سپتامبر برای اپلای اقدام نماید.

 

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه‌های چین

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های چین، باید ابتدا دوره تحصیلی و دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید. سپس بر اساس زبان تحصیلی دوره و دانشگاه، مدارک مورد نیاز را به زبان چینی یا انگلیسی ترجمه کنید. چنان‌چه دوره انتخابی شما نیاز مدرک زبان دارد، برای گذارندن آزمون‌های HSK (برای زبان چینی) و آزمون‌های زبان انگلیسی مثل آیلتس یا تافل اقدام نمائید. پس از آن، فرم درخواست آنلاین دانشگاه را تکمیل کرده و اطمینان حاصل کنید که اطلاعات شما به دقت وارد شده و مطابق با مدارک تحصیلی شما باشد. برخی دانشگاه‌ها از طریق پلتفرم‌های آنلاین خود امکان آپلود مدارک را فراهم کرده‌اند که می‌توانید از این طریق مدارک خود را به دانشگاه ارسال کنید.

علاوه‌بر گواهینامه‌های زبان، اظهارنامه بانکی و مدارک عمومی تحصیلی، شما نیازمند ارسال CV، مقاله‌های کاربردی و توصیه‌نامه نیز برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های چین خواهید بود. با توجه به دانشگاه، ممکن است نیازمند پرداخت هزینه‌ای متغیر بابت درخواست پذیرش باشید. در نهایت دانشگاه پس از بررسی مدارک و اطلاعات شما، نتیجه پذیرش را به شما اعلام خواهد کرد. پس از اینکه موفق به اخذ پدیرش از یکی از دانشگاه‌های چین شدید، باید نامه پذیرش را به همراه سایر مدارک به سفارت چین تحویل داده و اقدام به دریافت ویزای تحصیلی چین نمائید.

مدارک ویزای تحصیلی چین

برای اخذ ویزای تحصیلی در چین، شما نیاز به مدارک مختلفی دارید. در ادامه به مدارکی که ممکن است برای این منظور لازم باشد اشاره می‌کنیم:

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی چین

نامه پذیرش از دانشگاه یا مؤسسه آموزشی چین

تکمیل فرم‌های ویزا مربوط به تحصیل در چین

پاسپورت حداقل با 18 ماه اعتبار

عکس پرسنلی 2 عدد با پس‌زمینه سفید

مدارک تحصیلی شامل مدارک دیپلم یا کارشناسی و گرایش‌های آموزشی مرتبط با برنامه تحصیلی، کارنامه، ریزنمرات و...

ارائه ترازنامه بانکی یا گواهی حساب مالی که نشان دهنده قابلیت شما برای تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل در چین است.

بیمه‌نامه برای پوشش هزینه‌های درمانی در چین حین تحصیل

در صورت لزوم، نتایج آزمون زبان مانند IELTS یا TOEFL

آزمایش‌های پزشکی مطابق با نظرات بهداشتی چین شامل آزمایش بیماری‌های عفونی مانند HIV

 

این لیست ممکن است بر اساس توضیحات سفارت تغییر کند. اطلاعات دقیق‌ و به‌روز را در خصوص مدارک و رویه‌های اخذ ویزا با کارشناسان علاالدین مهاجر بررسی نمائید.

تحصیل در چین بدون مدرک زبان

همان‌طور که پیش‌تر گفته شده، برای پذیرش از دانشگاه‌های چین بر اساس دوره تحصیلی، شما نیازمند مدارک زبان چینی یا انگلیسی خواهید بود. با این حال دانشگاه‌های بسیاری نیز در این کشور وجود دارند که برای پذیرش، شرط مدرک زبان را الزامی ندانسته و با داشتن مهارت زبان حداقلی، امکان تحصیل را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند.

تحصیل در رشته پزشکی و دندان‌پزشکی در چین

پزشکی و دندان‌پزشکی دو مورد از بهترین رشته‌های تحصیلی در چین به شمار می‌روند که دارای شرایط ایده‌آلی برای متقاضیان هستند. برای تحصیل در این رشته‌ها شما می‌توانید بدون نیاز به مدرک زبان و بدون آزمون ورودی اقدام به تحصیل نمائید. چنان‌چه معدل مدرک قبلی شما از حد انتظار پایین‌تر باشد، 3 ماه دوره فاندیشن را پشت‌سر خواهید گذاشت اما اگر معدل شما برای شروع دوره کافی باشد، مستقیم وارد کورس‌ها می‌شوید.

بهترین دانشگاه‌های چین

چین یکی از مقاصد برتر برای تحصیل بین‌المللی شناخته می‌شود و دانشگاه‌های معتبری را با برنامه‌های تحصیلی متنوع در خود جای داده است. برخی از بهترین دانشگاه‌های چین برای تحصیل بین‌المللی عبارتند از:

 • دانشگاه چینهوا (Tsinghua University): این دانشگاه در برنامه‌های تحصیلی مهندسی، علوم کامپیوتر، کسب‌و‌کار و هنرهای لیبرال برجسته است.
 • دانشگاه پکینگ (Peking University): این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های چین و همچنین جهان است و در زمینه‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم پایه شناخته می‌شود.
 • دانشگاه فودان (Fudan University): دانشگاه فودان در رتبه‌بندی‌های جهانی به خصوص در زمینه‌های اقتصاد و مدیریت شناخته شده است.
 • دانشگاه جیائو تونگ (Jiao Tong University): این دانشگاه در زمینه‌های مهندسی، علوم پایه و حتی پزشکی جزو بهترین‌ها است.
 • دانشگاه ووهان (Wuhan University): دانشگاه ووهان در زمینه‌های علوم زیستی، مهندسی و علوم اجتماعی به خوبی شناخته می‌شود.
 • دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang University): این دانشگاه در حوزه‌های مختلف از جمله مهندسی، مدیریت و علوم کامپیوتر به رتبه‌بندی‌های برتر جهانی دست یافته است.
 • دانشگاه شیان جیائوتونگ چین (Xi'an Jiaotong University): این دانشگاه برجسته در زمینه‌های مهندسی، علوم پایه و مدیریت می‌باشد.
 • دانشگاه نانجینگ (Nanjing University): این دانشگاه در زمینه‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم پایه شناخته می‌شود.

چرا برای تحصیل به چین مهاجرت کنیم؟

انگیزه‌های بسیاری وجود دارند که شما را قانع به تحصیل در این کشور پیشرفته می‌کنند. ما در اینجا به برخی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در چین می‌پردازیم:

 • فرصت‌های اقتصادی: چین یکی از پیشتازان اقتصاد جهان است و به خوبی توانسته علاقه دانشجویان بین‌المللی را برای قرار گرفتن در معرض بازار کار در حال رشد آن، برانگیزد. صنایع قوی و اقتصاد مبتنی بر نوآوری در این کشور، فضای مناسبی برای متخصصان ماهر ایجاد کرده و از دانشجویانی که مشتاق به گسترش چشم‌انداز شغلی خود هستند، به بهترین نحو استقبال می‌کند. البته لازم به ذکر است برای زندگی در چین و اشتغال در بازار کار این کشور، برخورداری از دانش کافی زبان چینی ضروری است.
 • برتری علمی: چین دارای دانشگاه‌های متعددی در سطح جهانی است. این دانشگاه‌ها با توجه به تاکید بر تحقیق و توسعه و همکاری با موسسات جهانی، گزینه‌های جذابی برای دانشجویان بین‌المللی هستند.
 • تجربه فرهنگی و زبانی: جذابیت تاریخ غنی چین، فرهنگ متنوع و فرصت یادگیری ماندارین، دانشجویان را از سراسر جهان به خود جذب کرده است. غوطه‌ور شدن در زبان و فرهنگ چینی، تجربه منحصربه‌فردی را برای علاقه‌مندان فراهم می‌کند.
 • دانشگاه‌های درجه یک جهانی: چین میزبان دانشگاه‌های معتبری مانند دانشگاه چینهوا و دانشگاه پکن است که همواره در بین موسسات برتر جهان قرار دارند. این دانشگاه‌ها طیف وسیعی از برنامه‌ها از علم و فناوری گرفته تا تجارت و هنر را شامل می‌شوند.
 • فرصت‌های پژوهشی: سرمایه‌گذاری قابل توجه دولت چین در تحقیق و توسعه، منجر به افزایش فرصت‌های تحقیقاتی برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی شده است. این تاکید بر نوآوری به جامعه علمی جهانی کمک می‌کند.

چالش‌های پیش روی دانشجویان بین المللی

با وجود این که بسیاری از دانشگاه‌های چین برنامه‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، با این حال مهارت زبان چینی همچنان می‌تواند چالش‌هایی را برای دانشجویان بین‌المللی به‌ویژه در زندگی روزمره خارج از محیط دانشگاهی ایجاد کند. همچنین دانشجویان بین المللی ممکن است در سازگاری با محیط جدید و فرهنگ محلی با چالش‌هایی روبرو شوند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم پیش از مهاجرت کاملا با فرهنگ و آداب این کشور آشنا شده تا بتوانید به راحتی خود را با خانه جدید خود وفق دهید. از سوی دیگر فرآیند درخواست ویزا، سیاست‌های مهاجرتی و رعایت مقررات نسبتا پیچیده نیز گاهی موانعی را بر سر راه دانشجویان قرار می‌دهند که بهتر است برای مواجه نشدن با آن‌ها از مشاوران خبره مهاجرتی راهنمایی دریافت کنید و پرونده مهاجرتی خود را به دست یک موسسه معتبر مهاجرتی بسپارید.

مهاجرت تحصیلی به چین با علاالدین مهاجر

مهاجرت تحصیلی به چین، فرصتی منحصر‌به‌فرد برای کسانی است که به دنبال تجربه تحصیل در یک فرهنگ پویا و پیشرفته هستند. این تجربه می‌تواند فراتر از مرزهای تحصیلی پیش رفته و در مسیر پیشرفت حرفه‌ای و شخصی دانشجویان نقش اساسی داشته باشد. چنان‌چه علاقه‌مند هستید اطلاعات بیشتری در زمینه ویزای تحصیلی چین و سایر کشورها همچون مهاجرت تحصیلی به آلمان و انواع روش‌های دریافت ویزای این کشور، مهاجرت تحصیلی به انگلستان و غیره به دست آورید، از طریق شماره تماس 02174495 با کارشناسان ما در ارتباط باشید. یا مطالب مرتبط مهاجرتی به سرتاسر جهان را در وب‌سایت علاالدین مهاجر مطالعه بفرمایید.