آوسبیلدونگ آلمان
در این مطلب چه میخوانیم ؟
آوسبیلدونگ آلمان چیست؟
طول دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان
انواع دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان
شرایط دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان
حقوق دریافتی در دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان
پرطرفدارترین رشته‌های کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان
دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان از علاالدین مهاجر

آوسبیلدونگ آلمان

مهاجرت به کشورهای خارجی، از جمله آلمان، برای بسیاری از افراد یک فرصت عالی برای بهبود شرایط زندگی و کسب درآمد بهتر است. یکی از راه‌های معتبر و موثر برای مهاجرت به آلمان، شرکت در دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ است. این فرصت عالی به شما کمک می‌کند تا بدون تحصیلات دانشگاهی در آلمان مشغول به کار شوید. در واقع با این روش می‌توانید یک دوره کارآموزی فنی در آلمان را سپری کرده و تجربه و شرایط لازم برای ورود به بازار کار آلمان را به دست آورید. در ادامه این مقاله با علاالدین مهاجر همراه شوید تا شما را با شرایط، رشته‌ها و سایر جزئیات آوسبیلدونگ آلمان آشنا کنیم.

آوسبیلدونگ آلمان چیست؟

آوسبیلدونگ (Ausbildung) یک سازمان غیرانتفاعی است که با هدف آموزش فنی و حرفه‌ای در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کند. این دوره‌ها یک برنامه آموزش حرفه‌ای هستند که تجربه کار عملی را با آموزش نظری ترکیب می‌کنند و تمام جنبه‌های مورد نیاز برای گذراندن چالش‌ها در بازار کار آلمان را در بر می‌گیرند. برنامه‌های آوسبیلدونگ برای ارائه مهارت‌ها و دانش لازم برای مشاغل خاص به افراد طراحی شده‌اند و با شرکت در دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ، شما قادر خواهید بود تجارب عملی لازم را در حوزه‌های مختلفی مانند فنی، صنعتی، خدمات و غیره کسب کنید. این دوره‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا با نحوه کارکرد صنایع و شرکت‌های آلمانی آشنا شوید و مهارت‌های لازم برای اشتغال در این صنایع را به دست آورید. 

با گذراندن دوره‌های آوسبیلدونگ، فرصت بسیار خوبی برای بالابردن سطح تحصیلات و تجربه شغلی خود در آلمان خواهید داشت و پس از پایان دوره کارآموزی، شما می‌توانید در شرکت‌ها و صنایع مختلف فعالیت کنید. در واقع این دوره‌ها جایگزینی محبوب برای ادامه تحصیلات عالی در دانشگاه یا کالج به شمار می‌روند. از آن‌جایی که ممکن است همه افراد شرایط لازم برای دریافت جاب آفر و ویزای کار آلمان را نداشته باشند، آوسیبیلدونگ نقش بسیار مهمی در فرآیند مهاجرت به آلمان ایفا می‌کند، از این رو شرکت در این دوره‌ها و به دست آوردن مجوز کارآموزی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 

طول دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان

دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ، بسته به حرفه انتخاب شده معمولا بین دو تا سه سال و نیم طول می کشد. شرکت در این دوره‌ها در زمینه‌های مختلفی مانند مراقبت های بهداشتی، مهندسی، فناوری اطلاعات، مدیریت بازرگانی، مهمان‌نوازی و بسیاری موارد دیگر امکان‌پذیر است. این آموزش توسط دولت آلمان تنظیم شده و از یک برنامه درسی استاندارد پیروی می‌کند. در پایان آوسبیلدونگ، کارآموزان تحت یک امتحان نهایی قرار می گیرند تا مهارت ها و دانش خود را ارزیابی کنند. تکمیل موفقیت آمیز این آزمون منجر به اخذ گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای شناخته می شود. با در دست داشتن این گواهی، افراد می توانند با مهارت های تخصصی وارد بازار کار شوند و یا با کسب مدارک بیشتر به تحصیل خود ادامه دهند. شما می‌توانید طول دوره را از طریق راه‌های مختلف مانند مدرک قبلی و کسب نمرات خوب در سال اول دوره آوسبیلدونگ، صحبت با کارفرما و غیره تا 6 ماه کاهش دهید.

انواع دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان

آوسبیلدونگ آلمان به طور کلی به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود:

  • آوسبیلدونگ دوگانه (duale): در طول این دوره، افراد زمان خود را بین حضور در مدارس حرفه‌ای (Berufsschule) معمولا به طول 2 روز در هفته و کار در یک شرکت یا سازمان مرتبط با حرفه انتخابی خود معمولا به طول 3 روز در هفته، تقسیم می کنند. این سیستم دوگانه به کارآموزان اجازه می دهد تا تجربه عملی را کسب کنند و در عین حال دانش نظری را در زمینه تحصیلی خود نیز به دست آورند. برخی از صنایع پرطرفدار در این نوع دوره‌ها، ساخت‌و‌ساز، تولید و مشاغل ماهر هستند. در این روش دانش‌آموزان بیش از اینکه زمان برای یادگیری تئوری صرف کنند، به کسب آموزش‌های عملی می‌پردازند. هزینه‌های این دوره رایگان است و دانش‌آموزان در حین آموزش دستمزد و حقوق نیز دریافت می‌کنند و در نهایت موفق به کسب مدرک معتبر دیپلم حرفه‌ای یا گواهینامه کارآموز می‌شوند.
  • آوسبیلدونگ آموزشی و مدرسه محور (schulische): در دوره مدرسه محور، دانش‌آموزان به طور تمام‌وقت در یک مدرسه حرفه‌ای حضور دارند. آموزش‌ها مبتنی بر مدرسه و دانش‌محور هستند و گاهی برخی آموزش‌های اضافی حین کار انجام می‌شود. در پایان نیز مدرکی معتبر همانند دیپلم یا گواهینامه کاردانی را کسب می‌کنند. از جمله مزایای این روش آموزش تئوری در سطح بالا است اما عدم دریافت حقوق و دستمزد در بیشتر مواقع، یکی از معایب این روش به شمار می‌رود همچنین گاهی شرکت این دوره‌ها با هزینه نیز همراه است.
  • آوسبیلدونگ مطالعات و مدرک دوگانه (Duales Studium): این دوره کارآموزی کلاسیک نیست و جدیدترین روش آموزش حرفه‌ای است. با شرکت در این دوره افراد تحصیلات و دوره‌های عملی را در دانشگاه می‌گذرانند و در نهایت مدرک لیسانس دریافت می‌کنند. این دوره نسبت به سایر دوره‌ها نیاز به زمان بیشتری دارد و نسبت به دانشگاه و شرکت انتخابی گاهی با هزینه همراه است، از طرفی حقوق بالاتر، یادگیری عملی و فرصت‌های شغلی بهتر از جمله مزایای آن محسوب می‌شوند. 

شرایط دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان

اگر به هر دلیلی شرایط مهاجرت به آلمان از طریق کار را ندارید، ویزای آوسبیلدونگ با شرایط مناسب و حداقلی برای بسیاری از علاقه‌مندان مهاجرت به این کشور بسیار ایده‌آل است. شرایط ویزای آوسبیلدونگ آلمان عبارتند از:

شرایط دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان

عدم وجود شرط سنی: این موضوع یکی از بهترین ویژگی‌ها به خصوص در نظر متقاضیان بالای 30 سال است. برای دریافت این ویزا لازم است که حداقل 17 سال سن داشته باشید اما حداکثری برای آن تعریف نشده است.

زبان آلمانی: برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ باید حداقل به سطح B1 زبان آلمانی مسلط باشید و توانایی صحبت کردن و نوشتن به زبان آلمانی را داشته باشید.

مدرک دیپلم: این ویزا نیازمند ارائه گواهی پایان تحصیلی 9 ساله یا همان مدرک دیپلم است.

تمکن مالی: باید تمکن مالی کافی برای هزینه‌های زندگی به مدت 1 سال را ارائه دهید.

قرارداد شرکت: باید یک تاییدیه و پذیرش‌نامه کتبی از شرکت آموزشی ارائه دهید.

بیمه درمانی: برای 1 سال یا مدت پیش از دوره آموزشی خود، بیمه درمانی معتبری را ارائه دهید.

حقوق دریافتی در دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان

کارآموزان در طول آوسبیلدونگ معمولا از شرکتی که در آن کار می کنند حقوق ماهانه دریافت می کنند. منطقه و شهری که در آن زندگی می‌کنید می‌تواند بر مبلغ این حقوق تاثیرگذار باشد. پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد ادامه زندگی در آلمان را دارید، پیش از مهاجرت خود حتما بهترین شهرهای آلمان برای زندگی و کار را مورد بررسی قرار دهید. همچنین بسته به نوع صنعت این مبلغ متغیر است و با پیشرفت برنامه نیز افزایش می‌یابد. اما به طور معمول این دستمزد در روش کارآموزی دوگانه بین 800 الی 1200 یورو متغیر است. علاوه بر این، در بیشتر مواقع کارآموزان از مزایای اجتماعی مانند بیمه درمانی، روزهای مرخصی با حقوق، تخفیف در بلیط سفر و غیره برخوردار هستند. 

پرطرفدارترین رشته‌های کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان

هر کدام از دوره‌های آوسبیلدونگ، در برخی از رشته‌ها با استقبال بیشتری از سوی کارآموزان رو‌به‌رو شده‌اند. در زیر لیستی از محبوب‌ترین رشته‌های دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان را مشاهده می‌کنید:

محبوب‌ترین رشته‌های دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان

رشته‌های محبوب در آوسبیلدونگ دوگانه: کارمند داروخانه، دستیار پزشکی، دستیار دندانپزشکی، دستیار دامپزشکی، کارشناس فناوری اطلاعات، بانکدار، کارمند مدیریت دفتر، کارمند بیمه، مکانیک صنعتی، آشپز، فروشنده، کارمند مالیاتی، نگهبان راه، نقشه بردار، معاون قضایی، دفتر اسناد رسمی، معاون اداری، آرایشگر، نقاش، ناخن کار، نانوا،آشپز، عکاس، بینایی‌شناس، باغبان، کشاورز و جنگلبان

رشته‌های محبوب در آوسبیلدونگ مدرسه محور: طراح مد، طراح گرافیک، طراح رسانه، طراح ارتباطات، موزیسین، دستیار فنی داروسازی، دستیار فناوری اطلاعات، مددکار اجتماعی، مربی، پرستار، فیزیوتراپ، گفتار درمانگر، مترجم، خبرنگار زبان خارجی

رشته‌های محبوب در آوسبیلدونگ مطالعات دوگانه: مدیریت تناسب اندام، انفورماتیک کسب و کار، مدیریت رویداد

این لیست تنها چند نمونه از رشته‌های دوره‌های کارآموزی آوسبيلدونگ است همچنین بسته به نظرسنجي های اخیر، ليست رشته‌های دوره‌های کارآموزی به طور مداوم در حال به روز رسانی و تغییر است. 

دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان از علاالدین مهاجر

دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ در آلمان بسیار ارزشمند است زیرا در آن‌ها مهارت‌های عملی مفید و قابل استفاده در کار به افراد آموزش داده می‌شود. همچنین بسیاری از شرکت‌ها به دلیل آموزش تخصصی و تجربی عملی خود، فعالانه به دنبال فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها هستند. اگر شما نیز علاقه‌مند هستید در دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان شرکت کنید، روی مشاوره و کمک متخصصان علاالدین مهاجر حساب ویژه باز کنید. کارشناسان ما همچنین می‌توانند با ارائه اطلاعات مفید درباره سایر روش‌های مهاجرت به آلمان همانند ویزای کار آلمان، ثبت شرکت در آلمان و غیره یا ادامه زندگی در دیگر کشورهای پیشرفته جهان همچون مهاجرت به کانادا و غیره شما را راهنمایی نمایند. از طریق شماره تماس 02174495 با ما در ارتباط باشید یا برای دریافت مشاوره مهاجرتی اطلاعات خود را در وب‌سایت علاالدین مهاجر برای ما ثبت نمائید.

پرسش های متداول

طول دوره آوسبیلدونگ در آلمان بین ۳ تا ۴ سال بسته به شغلی است که در آن آموزش می بینید. اگر در زمینه شغلی خود از قبل مهارت هایی را داشته باشید، این مدت زمان کوتاه تر می شود. شغل مورد نظر خود را در دوره های آوسبیلدونگ در یک شرکت تا ۵۰ درصد با کار عملی و ۵۰ درصد مدرسه آموزشی سپری خواهید کرد.
در صورتی که دوره آوسبیلدونگ شما با حقوق باشد، نیازی به ارائه تمکن مالی ندارید اما اگر دوره‌ای که انتخاب می‌کنید بدون حقوق باشد باید ماهیانه حدود ۷۵۰ یورو تمکن مالی ارائه دهید.
بله،می‌توانند؛ هیچ شرط سنی برای آوسبیلدونگ در آلمان وجود ندارد اما با این وجود بهتر است در صورتی که 30 سال به بالا هستید، ابتدا با شرکت‌های آلمانی که برای کار در آن‌ها درخواست داده‌اید، تماس بگیرید و در مورد تحصیلات، تجربیات، مهارت زبان، سن خود به آنها بگویید و شرایط آوسبیلدونگ آن‌ها را بپرسید و سپس برای ویزا اقدام کنید.
پروسه ویزای آوسبیلدونگ کمی با ویزای عادی تفاوت دارد؛ سفارت آلمان معمولاً ویزای آوسبیلدونگ را در عرض یک یا دو ماه به سرعت صادر می‌کند. شما پیش از ارسال قرارداد باید از کارفرمای خود بخواهید که از Ausländerbehörde پیش تاییدیه را دریافت نماید.
پس از پایان دوره کارآموزی، شما می‌توانید ویزای یک ساله خود را تمدید کرده و برای پوزیشن یک کار تمام وقت اپلای کنید؛ بعد از گذشت مدت زمان مشخص، شما می‌توانید اقامت دائم و شهروندی آلمان را دریافت نمایید.