برنامه اکسپرس اینتری کانادا
در این مطلب چه میخوانیم ؟
سیستم امتیازبندی اکسپرس اینتری (CRS)
مزایای برنامه اکسپرس اینتری کانادا
مدارک مورد نیاز برای اکسپرس اینتری کانادا
مراحل مهاجرت به کانادا از طریق سیستم اکسپرس انتری
انواع برنامه های اکسپرس اینتری کانادا
برنامه فدرال اسکیل ورکر کانادا (FSWP)
برنامه فدرال اسکیل ترید (FSTP)
برنامه تجربه کار کانادایی (CEC)
برنامه مهاجرت استانی کانادا (PNP)
چرا برای مهاجرت به کانادا از طریق علاالدین مهاجر اقدام کنیم؟

برنامه اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

اکسپرس اینتری (Express Entry) به‌معنای ورود سریع است و برای افراد ماهر و واجد شرایط، بهترین روش و سریع‌ترین راه مهاجرت به کانادا محسوب می‌شود. دولت کانادا در سال 2015 به دلیل پیچیده بودن روند مهاجرت و طولانی بودن زمان انتظار برای صدور ویزا، این سیستم را راه‌اندازی کرد. این سیستم بر اساس معیارهای متفاوتی متقاضیان را امتیازبندی کرده و افراد با بیشترین امتیاز را به دریافت اقامت دائم کانادا دعوت می‌کند. این ویژگی یکی از مهم‌ترین مزیت‌های سیستم اکسپرس اینتری کانادا به شمار می‌رود. در ادامه با علاالدین مهاجر همراه باشید تا با سیستم امتیازبندی اکسپرس اینتری، انواع برنامه‌های آن، شرایط و مراحل مهاجرت با این روش بیشتر آشنا شوید.

سیستم امتیازبندی اکسپرس اینتری (CRS)

برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری بر اساس سیستم امتیازدهی Comprehensive Ranking System (CRS) عمل می‌کند، به عبارتی می‌توان گفت CRS هسته اصلی اکسپرس اینتری محسوب می‌شود. این برنامه عواملی از قبیل سن، مهارت‌ها، سوابق تحصیلی، تجربیات کاری، زبان و سازگاری را بررسی کرده و بر اساس آن‌ها به هر متقاضی امتیازی اختصاص می‌دهد. اکسپرس اینتری در مجموع 1200 امتیاز را به خود اختصاص می‌دهد و از داوطلبانی که نمرات بالاتری دارند دعوت می‌شود تا برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند. این سیستم مبتنی بر امتیاز، به دلیل کارایی، شفافیت و فرصت‌هایی که در اختیار علاقه‌مندان به آینده بهتر قرار می‌دهد، محبوبیت بسیاری پیدا کرده است.

 

مزایای برنامه اکسپرس اینتری کانادا

هدف این برنامه آسان‌سازی پذیرش مهاجران و افزایش سرعت استخدام نیروی کار ماهر در خاک کانادا است و مزایای بسیاری را نسبت به سایر روش‌های مهاجرتی کانادا شامل می‌شود مانند:

 • کارایی و سرعت: اکسپرس انتری به دلیل کارایی خود شناخته شده است، به طوری که اکثر درخواست‌ها ظرف شش ماه و حداکثر نه ماه پردازش می‌شوند. از این رو این روش به یکی از سریع‌ترین برنامه‌های مهاجرت در سراسر جهان تبدیل شده است.
 • شفافیت: شفافیت سیستم CRS و وضوح آن در طول فرآیند به داوطلبان این امکان را می‌دهد تا درک کنند که چگونه مهارت‌ها و صلاحیت‌های آن‌ها به امتیاز کلی آنها کمک می‌کند.
 • انعطاف پذیری: اکسپرس انتری انعطاف‌پذیر است و به داوطلبان امکان می‌دهد تا با کسب تجربه کاری بیشتر یا بهبود مهارت زبان خود، پروفایل خود را به روز کنند و به طور بالقوه امتیاز CRS خود را افزایش دهند.
 • هزینه کمتر: این روش نسبت به سایر برنامه‌های مهاجرتی کانادا از قبیل سرمایه‌گذاری یا کارآفرینی شامل هزینه‌های بسیار کمتری است.
 • آنلاین بودن مراحل اقدام: یکی دیگر از مزایای این روش، عدم نیاز به ارسال کاغذی مدارک است و تمام مراحل آن به صورت کاملا آنلاین انجام می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای اکسپرس اینتری کانادا

سن، میزان تحصیلات و سابقه کار از فاکتورهای مهم در اکسپرس انتری هستند و ارائه مدرک زبان در تمام روش اکسپرس انتری ضروری است. به طور کلی برای شرکت در یکی از برنامه‌های مهاجرتی اکسپرس اینتری کانادا، مدارک زیر مورد نیاز است:

 • مدارک شخصی مانند شناسنامه، عکس، کارت ملی، سند ازدواج، کارت پایان خدمت
 • پاسپورت
 • مدرک زبان انگلیسی
 • مدارک سوابق کاری و سابقه بیمه

این مدارک نیز با توجه به روش اقدامی شما برای مهاجرت به کانادا ممکن است درخواست شود:

 • مدارک تحصیلی ترجمه و معادل سازی شده
 • ارائه نامه جاب آفر کانادا از طرف کارفرمای مورد تایید البته در صورت وجود
 • دعوتنامه برنامه‌های استانی (در صورت وجود)
 • مدارک تمکن مالی
 • مدرک یا گواهینامه مهارت‌ها و دوره‌های گذرانده شده
 • مدارک حامی یا خانواده درجه یک در کانادا

مراحل مهاجرت به کانادا از طریق سیستم اکسپرس انتری

 • گام اول: برای آن‌که بتوانید از طریق سیستم اکسپرس اینتری به کانادا مهاجرت کنید، باید یک پروفایل در سایت رسمی اکسپرس اینتری ایجاد کنید. در این بخش باید اطلاعات شخصی خود شامل تحصیلات، سابقه کاری، سطح زبان و دیگر جزئیات را وارد کنید.
 • گام دوم: دریافت امتیازات CRS است. پس از این‌که پروفایل خود را ایجاد کردید، سیستم امتیازدهی جامع (CRS) امتیازات شما را بر اساس فاکتورهایی نظیر تجربه کاری، سن، مهارت‌ها، توانایی‌های زبان انگلیسی یا فرانسوی و غیره محاسبه می‌کند. این امتیازات می‌توانند تصمیم‌گیرنده در دعوت شدن شما به مرحله بعدی باشند.
 • گام سوم: مربوط به ورود به استخر اکسپرس انتری (Pool) است. پس از دریافت امتیازات، پروفایل شما به عنوان یک کاندید در استخر اکسپرس انتری قرار می‌گیرد.
 • گام چهارم: دریافت دعوتنامه یا Invitation to Apply (ITA) است. با توجه به نیاز اداره مهاجرت چندین بار در سال قرعه‌کشی یا دراو (Draw) انجام می‌شود و در هر دوره، افراد با بالاترین امتیازات از استخر دعوت به اقدامات بعدی می‌شوند. چنان‌چه تا 12 ماه برایتان دعوتنامه ارسال نشود و در استخر باقی بمانید، حساب کاربری شما متقضی شده و باید بار دیگر اطلاعات خود را با دقت بسیار و کاملا صحیح در سیستم وارد نمائید. به نکته‌ای که در این مرحله می‌توان اشاره کرد، قانون tie-break است. طبق این قانون در صورتی که متقاضیانی با CRS یکسان وجود داشته باشند، فردی که مدت بیشتری را در صف انتظار اکسپرس اینتری و Pool سپری کرده، برای دریافت دعوتنامه به دیگری اولویت خواهد داشت.
 • گام پنجم: متعلق به ارسال درخواست اقامت دائم کانادا است. فردی که دعوتنامه دریافت کرده، تا 60 روز فرصت دارد درخواست آنلاین خود را برای دریافت اقامت دائم کانادا ثبت نماید. این مرحله شامل ارسال اسناد مورد نیاز، تأیید تاریخ تولد و سایر اطلاعات ضروری، همچنین پرداخت هزینه اکسپرس اینتری است.
 • گام ششم: دریافت تاییدیه درخواست و رسید دریافت مدارک یا AOR) Acknowledgement of Receipt) است. این رسید به معنی این است که مدارک شما توسط اداره مهاجرت با موفقیت دریافت شده و نیاز به بررسی دارد. شما رسید را تا 24 ساعت پس از ارسال درخواست دریافت خواهید کرد.
 • گام هفتم: بررسی پرونده شما توسط اداره مهاجرت فدرال است. این بررسی حدودا بین 6 الی 9 ماه به طول خواهد انجامید. در این مرحله صلاحیت مدارک یا Eligibility Review شما ارزیابی شده و ممکن است نیاز به تکمیل مدارک داشته باشید. سپس نامه معاینات پزشکی و نامه انگشت‌نگاری برای مراجعه به سفارت برای شما صادر می‌شود. سپس تمام سوابق شما مورد پیگیری قرار می‌گیرد.
 • گام نهایی: دریافت تاییدیه اقامت دائم یا Confirmation of Permanent Residence (COPR) است. پس از آن باید از خدمات پیکاپ ویزای کانادا استفاده کنید یا خودتان برای دریافت تاییدیه ویزا به همراه پاسپورت به سفارت مراجعه کنید.

express entry

انواع برنامه های اکسپرس اینتری کانادا

در چارچوب اکسپرس اینتری، برنامه‌های متعددی برای گروه‌های مختلف کارگران ماهر وجود دارد که هر کدام برای پاسخگویی به نیازهای متنوع بازار کار کانادا طراحی شده‌اند. این برنامه‌ها عبارتند از:

 

برنامه‌های اکسپرس اینتری کانادا

فدرال اسکیل ورکر کانادا (FSWP)

فدرال اسکیل ترید (FSTP)

تجربه کار کانادایی (CEC)

مهاجرت استانی کانادا (PNP)

برنامه فدرال اسکیل ورکر کانادا (FSWP)

برنامه اسکیل ورکر یا نیروی کار متخصص فدرال Federal Skilled Worker Program (FSWP) برای کارگران ماهر با تجربه بین‌المللی طراحی شده است که رویای اقامت دائم در کانادا را دارند. این برنامه به کارگران و نیروهای متخصصی که حرفه آن‌ها در گروه‎‌های شغلی سطح TEER 0, 1, 2, 3 لیست ناک NOC کانادا قرار دارد، این امکان را می‌دهد تا با برنامه اسکیل ورکر اقامت دائم خود را اخذ کنند. داشتن جاب آفر یا پیشنهاد شغلی در برنامه اسکیل ورکر اجباری نیست، اما داوطلبانی که یک پیشنهاد شغلی دارند، امتیاز اضافی دریافت می‌کنند.

شرایط برنامه FSWP

شرایط دریافت برنامه FSWP

حداقل یک سال سابقه کار مداوم و تمام وقت

دارا بودن دانش زبان با سطح حداقل CLB 7

حداقل مدرک تحصیلی دیپلم دبیرستان

برنامه فدرال اسکیل ترید (FSTP)

برنامه فدرال اسکیل ترید کانادا یا Federal Skilled Trades Program (FSTP) برای افراد با مهارت در مشاغل فنی و کارگران در مشاغل خاص طراحی شده است. این برنامه یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه‌ای است و متقاضیان باید در مشاغل سطح TEER 2, 3 سابقه کاری داشته باشند. در این روش هیچ شرطی برای ارائه مدرک تحصیلی معرفی نشده است اما تحصیلات شما می‌تواند بر امتیازتان تاثیرگذار باشد. داشتن جاب آفر یا گواهی تایید صلاحیت از شروط اصلی این برنامه به شمار می‌رود. 

شرایط برنامه FSTP

 

شرایط دریافت برنامه FSTP

حداقل دو سال سابقه کار تمام وقت در پنج سال گذشته یا معادل نیمه‌وقت آن

داشتن جاب آفر یا گواهی احراز صلاحیت

دارا بودن دانش زبان حداقل با سطح CLB 7 (پایین‌تر از این سطح امتیازی دریافت نمی‌کند)

اثبات تمکن مالی برای اسکان خود و خانواده‌تان در کانادا

برنامه تجربه کار کانادایی (CEC)

تجربه کانادایی یا Canadian Expenence Class (CEC) کسانی را که به نیروی کار کانادا کمک کرده‌اند ارزشمند شمرده و فرصتی را برای اقامت دائم آن‌ها فراهم می‌کند. بر اساس این برنامه افرادی که در سه سال گذشته، حداقل یک سال سابقه کار ماهر در کانادا را داشته‌اند، می‌توانند از طریق اکسپرس انتری و ورود به برنامه CEC برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند. در این روش شرطی مبنی بر ارائه مدرک تحصیلی خاص معرفی نشده است.

شرایط برنامه CEC

شرایط دریافت برنامه CEC

حداقل یکسال سابقه کار تمام وقت در مشاغل سطوح TEER 0, 1, 2, 3

داشتن حداقل نمره زبان CLB 5 برای مشاغل سطح TEER 2, 3 و CLB 7 برای مشاغل سطح TEER 0, 1

 

اکسپرس اینتری کانادا

برنامه مهاجرت استانی کانادا (PNP)

یکی دیگر از روش‌های اکسپرس اینتری، برنامه مهاجرت استانی کانادا یا Provincial Nominee Program (PNP) است که همکاری میان دولت فدرال و استانی محسوب می‌شود. در این روش استان‌های کانادا با توجه به نیاز خود به نیروی کار متخصص، می‌توانند از مهاجران پذیرش بگیرند و کاندیداهایی را از استخر اکسپرس اینتری معرفی می‌کنند. چنان‌چه شما به کار و زندگی در یکی از استان‌های کانادا علاقه‌مندید، این روش مناسب شما است و از طریق آن می‌توانید به اقامت دائم کانادا دست یابید. در صورتی که شرایط مد نظر استان را داشته باشید، دعوت نامه‌ای از طریق آن استان برایتان ارسال می‌شود و به مدت دوسال مشغول فعالیت می‌شوید. برنامه‌هایی مانند برنامه استانی بریتش کلمبیا، برنامه استانی ساسکاچوآن، برنامه استانی نواسکوشیا، برنامه استانی انتاریو در این روش وجود دارد. برنامه نامزدی استانی می‌توانند امتیاز شما را در سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS) به طور قابل توجهی افزایش دهند.

شرایط برنامه PNP

شرایط دریافت برنامه PNP

شرایط خاص استان یا قلمرو مدنظر

شرایط مورد نیاز برای مناسب‌ترین برنامه استانی قابل قبول در استان مانند اسکیل ورکر، کارآفرینی و...

چرا برای مهاجرت به کانادا از طریق علاالدین مهاجر اقدام کنیم؟

علاالدین یکی از 5 شرکت برتر گردشگری و مهاجرت، همچنین جامع‌ترین مرکز ارائه دهنده خدمات تختصصی سفر و ترانسفر است. از سال 1395 در حال خدمت‌دهی به متقاضیان مهاجرت و سفر به سراسر دنیا هستیم. با پشتوانه 20 سال تجربه‌ی گردشگری و مدیریتی این حوزه، همچنین بهره‌مندی از کارشناسان مجرب و زبده، افتخار داشتیم رضایت مشتریانمان را به دست آوریم و صدها پرونده‌ی موفق را به انجام رسانیم. علاالدین کارگزار تخصصی تمام خدمات گردشگری داخلی و خارجی است، بنابراین میتوانید آسوده باشید که تمام جوانب پرونده‌ی اخذ ویزای شما، همچنین تمامی خدمات دیگری که در زمینه‌ی سفر نیاز دارید، به صورت کامل و با بهترین کیفیت ارائه می‌شود و نیازی به مراجعه به مراکز متعدد نخواهید داشت. شما می‌توانید برای مهاجرت به کانادا از طریق روش‌هایی مانند انتقال درون شرکتی ICT همچنین ویزای کار کانادا با جاب آفر یا خرید بیزینس در کانادا روی علااالدین مهاجر حساب ویژه باز کنید. برای اطلاعات بیشتر یا دریافت مشاوره از طریق شماره تماس 02174495 با کارشناسان ما در ارتباط باشید یا اطلاعات موجود در وب‌سایت علاالدین مهاجر را مطالعه بفرمایید. 

 

پرسش های متداول

اکسپرس اینتری یا ورود سریع به کانادا یک سیستم امتیاز‌دهی برای متقاضیان مهاجرت به کانادا است. هرچه افراد امتیاز بیشتری داشته باشند در اولویت بالاتر و واجد شرایط‌تر هستند.
برنامه‌های اکسپرس اینتری کانادا شامل: فدرال اسکیل ورکر کانادا، فدرال اسکیل ترید، تجربه کار کانادایی و مهاجرت استانی کانادا است.
بله اکسپرس اینتری برای افراد بدون سابقه کار هم امکان‌پذیر است.
بر اساس عواملی مانند سن، تحصیلات، تجربه کاری، دانش زبان، وضعیت خانوادگی و دیگر مهارت‌ها انجام می‌شود. به هر فاکتوری امتیاز خاصی تعلق می‌گیرد و امتیاز کلی متقاضی بر اساس جمع این امتیازها تشکیل می‌شود.