ویزای توریستی آمریکا برای ایرانیان
در این مطلب چه میخوانیم ؟
ویزای توریستی آمریکا چیست؟
انواع ویزای توریستی آمریکا
مدارک مورد نیاز اخذ ویزای توریستی آمریکا
مراحل دریافت ویزای توریستی آمریکا
بهترین سفارت آمریکا برای دریافت ویزای توریستی ایرانیان
مدت زمان اخذ ویزای توریستی آمریکا
شرایط اخذ ویزای توریستی آمریکا
سخن پایانی علاالدین مهاجر

ویزای توریستی آمریکا برای ایرانیان

سفر توریستی به آمریکا یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین مقاصد سفر در جهان است که در میان ایرانیان نیز جذابیت فراوانی دارد. این کشور پهناور با داشتن مناظر طبیعی خیره‌کننده، شهرهای بزرگ و پویا و تاریخچه فرهنگی متنوع، گزینه‌ای عالی برای تجربه یک سفر فوق‌العاده به شمار می‌رود. اگر قصد سفر توریستی به آمریکا را دارید، حتما می‌دانید که پیش از سفر خود نیازمند دریافت مجوز ورود به خاک این کشور یا همان ویزای توریستی آمریکا هستید. همچنین لازم است بدانید که ویزای توریستی راه مناسبی برای مهاجرت به آمریکا به شمار نمی‌رود زیرا از مهم‌ترین شرایط دریافت آن، اثبات برگشت به میهنتان است. در ادامه این مقاله می‌خواهیم شما را با جزئیات دریافت ویزای توریستی آمریکا بیشتر آشنا کنیم و توضیحاتی در خصوص وقت یا نوبت سفارت آمریکا و بهترین سفارت‌ها برای دریافت ویزای توریستی ایرانیان ارائه دهیم. با علاالدین مهاجر همراه باشید.

ویزای توریستی آمریکا چیست؟

ویزای توریستی آمریکا یا Visitor Visa یک مجوز قانونی است که به شهروندان خارجی اجازه ورود به آمریکا به منظور گشت‌و‌گذار توریستی، بازدید از دوستان و خانواده، ملاقات تجاری کوتاه مدت و سایر فعالیت‌های غیرمهاجرتی را می‌دهد. این ویزا به صورت موقت و برای مدت زمان محدود صادر می‌شود و بستگی به نوع و هدف از سفر شخص دارد. در صورت تایید ویزا، متقاضی قادر خواهد بود به طور قانونی و با رعایت قوانین کشور، در طول مدت اعتبار ویزا از مسیرهای گوناگون هوایی، زمینی یا دریایی به ایالات متحده سفر کند. لازم به ذکر است که از این نوع ویزا نمی‌توان برای کار، تحصیل یا اقامت دائم آمریکا استفاده کرد.

انواع ویزای توریستی آمریکا

نوع ویزای شما برای ورود به آمریکا عموما بر اساس هدف شما از سفر به این کشور تعیین می‌گردد. برای سفرهای توریستی نیز با توجه به قصد درخواست شما از ویزای توریستی، دو نوع ویزا وجود دارد:

انواع ویزای توریستی آمریکا

ویزای توریستی B1 آمریکا: اگر با اهداف تجاری قصد ورود به ایالات متحده را دارید، این نوع ویزا برای شما مناسب خواهد بود. این ویزا به شما کمک می‌کند تا در فعالیت‌های تجاری و اقتصادی، سمینارها و کنفرانس‌های مختلف، نمایشگاه‌های تجاری، مذاکرات درباره قراردادها یا امضای تفاهم‌نامه‌ها، مشاوره با همکاران تجاری و غیره حضور داشته باشید. ویزای توریستی B1 می‌تواند بر اساس تعداد دفعات مجاز برای ورود به خاک آمریکا به دو صورت سینگل (یک بار ورود) یا مولتی (چند بار ورود) صادر شود. دارندگان ویزای توریستی B1 سینگل آمریکا تنها مجاز به یک بار ورود به خاک این کشور هستند و طول مدت اعتبار این نوع ویزا به طور معمول کمتر از شش ماه است. در نوع ویزای توریستی B1 مولتی آمریکا، دارنده ویزا می‌تواند بیش از یک بار به خاک این کشور وارد شود و مدت اعتبار آن عموما طولانی مدت (تا 10 سال اعتبار) است.

ویزای توریستی B2 آمریکا: این ویزا با هدف دیدار با خانواده و اقوام در آمریکا، گشت‌و‌گذار توریستی در این کشور و بازدید از جاذبه‌های گردشگری آمریکا، استفاده از امکانات و خدمات درمانی یا انجام معاینات پزشکی، شرکت در برنامه‌های بشردوستانه و غیره صادر می‌شود. ویزای توریستی B2 آمریکا نیز همانند ویزای B1 به دو صورت سینگل (یک بار ورود) یا مولتی (چند بار ورود) صادر می‌شود و مدت زمان آن بسته به تعداد دفعات مجاز برای ورود به خاک آمریکا متغیر است.

*نکته قابل توجه این است که اعتبار ویزا با مدت زمان مجاز به اقامت در این کشور متفاوت است. ممکن است شما موفق به دریافت ویزای 10 ساله آمریکا شوید اما مدت زمان هر بار اقامت شما در این کشور حداکثر 6 ماه تعیین شود و پس از 6 ماه باید حتما خاک این کشور را ترک کنید.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای توریستی آمریکا

آماده‌سازی مدارک اخذ ویزای آمریکا پیش از مراجعه به سفارت از اهمیت فراوانی برخوردار است که پیشنهاد می‌شود حتما در رابطه با آن از کارشناسان باتجربه مهاجرتی راهنمایی دریافت کنید. مهم‌ترین مدارکی که برای اخذ ویزای توریستی آمریکا به آن‌ها احتیاج خواهید داشت عبارتند از:

  • پاسپورت معتبر فعلی و پاسپورت‌های پیشین و مدارک کامل سابقه سفر
  • فرم Ds-160 کانفرم شده
  • عکس جدید (حداکثر 6 ماه از آن گذشته باشد)
  • برنامه دقیق سفر
  • پرینت حساب و موجودی بانکی
  • اسناد ملکی
  • ترجمه شناسنامه
  • مدارک اشتغال به کار معتبر یا نامه اشتغال به تحصیی
  • در صورت نیاز فرم DS-5535 (مربوط به اطلاعات فردی و شخصی که معمولا برای هر نوع ویزایی از ایرانیان درخواست می‌شود)

مراحل دریافت ویزای توریستی آمریکا

برای دریافت ویزای توریستی آمریکا نیاز به گذراندن مراحل مختلفی از قبیل موارد زیر خواهید داشت:

مراحل دریافت ویزای توریستی آمریکا

تکمیل فرم Ds-160: اولین مرحله برای سفر توریستی به آمریکا، ارسال درخواست سفر و تکمیل فرم DS-160 به صورت آنلاین است. برای پر کردن این فرم باید دقت و زمان کافی را در نظر بگیرید و در حفظ و نگهداری آن تا زمان مصاحبه کوشا باشید.

دریافت وقت سفارت آمریکا: شما باید برای انجام مصاحبه حضوری خود وقت سفارت دریافت کنید. از آن‌جا که آمریکا در ایران سفارت ندارد، این وقت سفارت می‌تواند از یکی از سفارت‌های آمریکا در کشورهای همسایه ایران باشد که در ادامه این مقاله به این سفارت‌ها خواهیم پرداخت. شما می‌توانید خدمات مربوط به دریافت نوبت و وقت سفارت برای ویزای آمریکا را به علاالدین مهاجر بسپارید و با خیال راحت در زمان مقرر به سفارت مراجعه کنید.

آماده کردن اسناد و مدارک مورد نیاز: جهت حضور در سفارت و انجام مصاحبه شما نیاز دارید برخی مدارک را به همراه خود داشته باشید که از پیش باید برای جمع‌آوری آن‌ها اقدام کنید از جمله فرم DS-160، گذرنامه فعلی و گذرنامه‌های پیشین خود و عکس جدید که در زمان حضور شما در سفارت چیزی بیش از شش ماه از آن نگذشته باشد. لباسی که در عکس به تن می‌کنید باید لباس روزمره شما باشد و از پوشیدن لباس فرم خودداری کنید. همچنین در هنگام گرفتن عکس هیچ‌گونه عینک، هندزفری، هدفون یا وسیبه دیگری بر سر و صورت خود نداشته باشید.

انجام مصاحبه حضوری: شما باید دقیقا در زمان وقت مصاحبه خود به سفارت مراجعه کنید و به همراه مدارک از پیش آماده شده به مصاحبه حضوری با آفیسر پرونده بپردازید. از قبل نیز با نمونه سوال‌های افسر در مصاحبه، آشنایی لازم را کسب کنید.

بهترین سفارت آمریکا برای دریافت ویزای توریستی ایرانیان

همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد، به دلیل فعال نبودن سفارت آمریکا در ایران، شما برای مصاحبه و انگشت‌نگاری ویزای آمریکا باید به سفارت آن در کشوری دیگر مراجعه کنید. انتخاب کشور محل سفارت به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها هزینه و شرایط سفر به آن کشور، زبان مصاحبه و امکان‌پذیر بودن اخذ وقت فوری سفارت از آن کشور است. معمولا ایرانیان برای دریافت ویزای آمریکا به سفارت‌های این کشور در شهر آنکارا ترکیه، ایروان ارمنستان و ابوظبی و دبی امارات مراجعه می‌کنند. این کشورهای نزدیک به ایران به طور معمول سفر مقرون‌به صرفه‌تر و در دسترس‌تری را برای شما در پی خواهند داشت البته برای سفر به امارات باید به دریافت ویزای این کشور نیز توجه داشته باشید. همچنین مصاحبه در این سفارت‌ها به زبان فارسی نیز انجام می‌شود. برخی از سفارت‌های آمریکا نیز در منطقه دارای ظرفیت بیشتری برای مصاحبه هستند که می‌توانند در مدت زمان انتظار شما برای دریافت نوبت مصاحبه تاثیرگذار باشند. از دیگر سفارت‌های آمریکا مناسب برای ایرانیان می‌توان به سفارت آمریکا در گرجستان، عمان، تایلند و غیره اشاره کرد. پیشنهاد می‌کنیم دریافت وقت سفارت آمریکا را با مشاوره کارشناسان مهاجرتی انجام دهید و این مرحله را به متخصصان این حوزه بسپارید تا از مناسب‌ترین سفارت برای شما وقت مصاحبه دریافت نمایند.

مدت زمان اخذ ویزای توریستی آمریکا

شفاف بودن مدارک و مستندات شما تاثیر فراوانی بر سرعت روند صدور ویزای شما خواهد داشت. گاهی افسر کنسول تصمیم به صدور آنی ویزا می‌گیرد و ویزا طی 3 روز کاری صادر می‌شود و گاهی نیز پرونده پیچیده‌تر است و نیاز به بررسی بیشتر دارد که ممکن است تا 6 ماه پس از درخواست ویزا، این فرآیند به طول بیانجامد. دریافت راهنمایی از مشاوران مهاجرتی می‌تواند به خوبی زمان صدور ویزای شما را تحت تاثیر قرار دهد.

شرایط اخذ ویزای توریستی آمریکا

برای سفر به آمریکا و دریافت ویزای توریستی این کشور باید تمکن مالی خیلی خوبی داشته باشید. برای تمکن مالی عدد مشخصی تعریف نشده است اما باید تمکن شما به اندازه‌ای باشد که ثابت کند در سفر خود به خوبی از عهده مخارجتان در این کشور برخواهید آمد و هیچ نگرانی بابت حمایت مالی خانواده‌تان در سفر نخواهید داشت. داشتن دعوتنامه رسمی در ویزاهایی که به قصد دیدار با خانواده و دوستان درخواست داده شده‌اند، می‌تواند یک امتیاز برای تمکن مالی شما محسوب شود. زیرا این دعوتنامه نشان می‌دهد که یک حمایت قوی برای اقامت در آمریکا خواهید داشت. از دیگر شرایطی که برای دریافت ویزای توریستی آمریکا حائز اهمیت است، داشتن وابستگی به زادگاهتان یا به اصطلاح تای (Tie) است که اثبات می‌کند قصد ماندن در آمریکا را نخواهید داشت و پیش از اتمام اعتبار ویزای خود به کشورتان بازخواهید گشت. شما می‌توانید به روش‌های مختلف تای را به افسر پرونده اثبات کنید که داشتن اسناد ملکی، شغل معتبر یا گواهی اشتغال به تحصیل و غیره برخی از این روش‌ها هستند. بهتر است در این خصوص با کارشناسان مهاجرتی مجرب مشورت نمائید و از ترفندهای کارآمد آن‌ها بهره ببرید.

سخن پایانی علاالدین مهاجر

اگر علاقه‌مند هستید برای یک سفر توریستی به‌یاد‌ماندنی به آمریکا برنامه‌ریزی کنید، علاالدین مهاجر در کنار شما خواهد بود. شما می‌توانید برای دریافت خدماتی همچون وقت و نوبت سفارت آمریکا و راهنمایی‌های مربوطه از طریق شماره تماس 02174495 با کارشناسان ما در ارتباط باشید. همچنین می‌توانید اطلاعات مرتبط با مهاجرت به آمریکا و سایر مقاصد محبوب مهاجرتی همانند مهاجرت به کانادا، مهاجرت به استرالیا، مهاجرت به انگلستان و غیره را در وب‌سایت علاالدین مهاجر مطالعه بفرمائید.

پرسش های متداول

بهترین سفارت برای درخواست ویزای توریستی برای ایرانیان کدام است؟
فرم درخواست ویزا، پاسپورت با اعتبار کافی، عکس‌های شناسایی، اطلاعات مالی و ارتباطات، و اطلاعات درباره سفر است.
ویزای توریستی B1 (سفر با اهداف تجاری) و ویزای توریستی B2 (دیدار با خانواده و اقوام)